Психологія | Реєстрація | Вхід | RSSЧетвер, 13.12.2018, 07:50

Дитяча психологія

Меню сайту
Форма входу
Реклама

Темперамент

До властивостей особистості належать також особливості темпераменту.

Темпераментом називаються індивідуальні особливості людини, обумовлені типом її вищої нервової діяльності. Уже стародавні греки розрізняли чотири темпераменти:
Холеричний, який характеризується швидко виникаючими, сильними і тривалими, почуттями, поривчастістю і швидкістю рухів, нерідко запальністю.

Сангвінічний, який характеризується швидко виникаючими, але несильними, легко змінюваними почуттями, жвавістю, швидкістю рухів.

Флегматичний темперамент з повільно виникаючими почуттями, які мало виявляються зовні, з повільністю, урівноваженістю, спокійністю рухів.

Меланхолічний темперамент з повільно виникаючими, але сильними і тривалими почуттями, сповільненістю, утрудненістю рухів.

У стародавній Греції був даний в цілому правильний опис основних темпераментів, проте їм не було дано наукового обгрунтування. І. П. Павлов, вивчаючи роботу великих півкуль головного мозку, встановив, що в основі темпераменту лежать типологічні відміни сили, врівноваженості й рухливості процесів збудження й гальмування у представників різних темпераментів. Виходячи з цього, І. П. Павлов виділив чотири типи нервової системи, які відповідають чотирьом темпераментам:

]. Жвавий тип. Сильний, урівноважений і рухливий. Сангвінік.
2. Спокійний, повільний тип. Сильний, урівноважений і мало рухливий. Флегматик.
3. Збудливий, нестримний тип. Сильний, але неврівноважений, із слабкими порівняно до збудження гальмівними процесами. Холерик.
4. Слабкий тип. Із слабкими процесами збудження і гальмування. Меланхолік.

Характерних представників різних темпераментів зобразив I. С. Тургенев у романі «Напередодні»: Інсаров (холеричний темперамент), Шубін (сангвінічний), Берсенев (меланхолічний), Увар Іванович (флегматичний). Флегматиком е і Подкольосін — герой «Одруження» Гоголя. Другий персонаж цієї комедії — Кочкарьов — має сангвінічний темперамент.

Темперамент ніяк не визначає здібностей людини.

Серед видатних учених, письменників, громадських діячів можна знайти представників найрізноманітніших темпераментів. Так, Пушкіну були властиві риси холеричного темпераменту, Герцену — сангвінічного, Гоголю — меланхолічного, а Крилову — флегматичного.

Далеко не всі люди є чистими представниками основних темпераментів. У більшості випадків має місце сполучення особливостей одного темпераменту з рисами іншого.

Темперамент є лише відносно стійкою властивістю особистості.

У більшості людей темперамент у процесі життя зазнає певних змін. Ці зміни свідчать про залежність темпераменту від умов життя, від виховання.

Особливості темпераменту відіграють важливу роль у житті людини, надають певної своєрідності її особистості. Однак вони позбавлені самостійного значення: той чи інший темперамент сам по собі не є ні поганим, ні добрим, він стає тим чи іншим залежно від інших якостей особистості.

Так, наприклад, при низькому моральному рівні людини, при недостатньо розвинутій волі риси холеричного темпераменту можуть виявитися вкрай негативно в нестримності, в грубості, в схильності до афективних спалахів, які іноді зовсім дезорганізують діяльність людини і людей, що її оточують. Навпаки, при наявності високих суспільних ідеалів і стійких моральних переконань, при вмінні володіти собою особливості холеричного темпераменту виявляються в пристрасті, енергії і невтомності, тобто в якостях дуже корисних у всякій великій і важкій справі.

Інакше кажучи, особливості темпераменту необхідно розглядати у зв'язку з іншими властивостями особистості, і в першу чергу в зв'язку з особливостями характеру.
Цікаві сайти
Школа акробатики Анатомия
Колготки
Попередження
При будь-якому використанні матеріалів сайту - посилання на http://psychologia.ucoz.org обов'язково
Реклама
Шкарпетки
БУДЬ ЛАСКА СОХРАНИ

Copyright MyCorp © 2018